Μία αγωνιστική στον Ράμος για την… τσεκουριά στον Μέσι

«Φθηνά τη γλίτωσε» ο Σέρχιο Ράμος. Ο αρχηγός της Ρεάλ Μαδρίτης, ο οποίος αποβλήθηκε την περασμένη Κυριακή στο clasico με την Μπαρτσελόνα μετά το «δολοφονικό χτύπημα» στον Λιονέλ Μέσι, τιμωρήθηκε με ποινή αποκλεισμού μίας αγωνιστικής από το πειθαρχικό όργανο της ισπανικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας (RFEF).

Read More »

Πρώτη χρονιά χωρίς τίτλο στην καριέρα του Γκουαρντιόλα

Τον Ιούνιο του 2006 ο Πεπ Γκουαρντιόλα αποφάσιζε να «κρεμάσει τα παπούτσια του» με τελευταίο σταθμό της καριέρας του τη Σιναλόα στο Μεξικό. Ενα χρόνο αργότερα η Μπαρτσελόνα τον κάλεσε να επιστρέψει «σπίτι του» για να αναλάβει τη Β΄ ομάδα του συλλόγου. Η προπονητική καριέρα του Καταλανού άρχισε στα 36 και από τότε δεν υπήρξε ούτε μία χρονιά που να μην προσθέσει ένα κύπελλο στην τροπαιοθήκη του!

Read More »

Ο Καντέ κορυφαίος παίκτης στην Premier League, καλύτερος νέος ο Ντέλι Αλί

Ο N’Γκολό Καντέ της Τσέλσι, αναδείχθηκε παίκτης της χρονιάς στην Αγγλία, από την ένωση επαγγελματιών ποδοσφαιριστών(PFA), προσθέτοντας ένα ακόμα αξιοθαύμαστο κεφάλαιο στην διαδρομή του, αφού πριν από μερικά χρόνια αγωνιζόταν στην έκτη κατηγορία της Γαλλίας.

Read More »

Κρεμασμένος βρέθηκε Τσέχος ποδοσφαιριστής της Γκαζιαντέπσπορ

Το τουρκικό ποδόσφαιρο συγκλονίζεται από το χαμό του Τσέχου διεθνή ποδοσφαιριστή της Γκαζιαντέπσπορ Φράντισεκ Ραϊτοράλ, που βρήκε τραγικό τέλος. Ο παίκτης δεν εμφανίστηκε στην κυριακάτικη προπόνηση της ομάδας του, δεν έδωσε καν σημεία ζωής κι αυτό προκάλεσε την περιέργεια των ανθρώπων του συλλόγου.

Read More »

Ο Μέσι έκρινε άλλο ένα clasico στις καθυστερήσεις!

Με το δεύτερό του γκολ στις καθυστερήσεις, ο Λιονέλ Μέσι, υπέγραψε τον θρίαμβο της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ με 3-2 μέσα στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και επανέφερε την ομάδα του -έστω και με αγώνα περισσότερο από τους Μαδριλένους- στην κορυφή της Primera Division μετά από 33 αγώνες. Δραματική εξέλιξη με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, απευθείας κόκκινη για τον Ράμος στο 77' για σκληρό φάουλ στον Αργεντινό σταρ των Καταλανών και... παραλίγο ήρωας ο Χάμες που μπήκε στο ματς στο 82' και ισοφάρισε (προσωρινά) για τη Ρεάλ στο 86'! Στο τέλος, όμως, «μίλησε» και πάλι ο Μέσι...

Read More »

Η Αρσεναλ για 20η φορά στον τελικό μέσω παράτασης

Ιστορικό επίτευγμα για την Αρσεναλ, που επικράτησε σήμερα στο Γουέμπλεϊ της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας για 20η φορά, αριθμός-ρεκόρ στην ιστορία της αρχαιότερης ποδοσφαιρικής διοργάνωσης. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ (ο οποίος οδηγεί τους «κανονιέρηδες» σε τελικό για όγδοη φορά) δέχθηκε πίεση από τους «σίτιζενς» και βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Αγουέρο στο 62΄.

Read More »

«Δίπλο» τίτλου η Μονακό, «κόλλησαν» στο «Χ» Τουλούζ και Νις

Ασταμάτητη είναι η Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ, που εκτός του Τσάμπιονς Λιγκ προελαύνει και στο Championnat. Οι Μονεγάσκοι έφυγαν με πολύ μεγάλη νίκη (2-1) από την έδρα της Λιόν, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής κι έφτασαν πάλι στην κορυφή την Παρί Σεν Ζερμέν, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Το εξαιρετικό επιθετικό δίδυμο των Φαλκάο και Εμπαπέ «έκοβε κι έραβε» στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τα δύο τέρματα της ομάδας από το πριγκιπάτο, που κατόρθωσε να κρατήσει τη νίκη παρά τη μείωση του σκορ από τους «λιονέ» στην επανάληψη.

Read More »

«Διπλό» της Γιουνάιτεντ, ο Μπέντεκε… πάγωσε το Λίβερπουλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπέρνλι με 2-0, με τους φιλάθλους της να αποθεώνουν τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά, στο ματς του Europa League κόντρα στην Αντερλεχτ, και θα μείνει αρκετούς μήνες εκτός δράσης. Τα γκολ της ομάδας του Ζοζέ Μουρίνιο σημείωσαν οι Μαρσιάλ (21') και Ρούνεϊ (39').