Home / Β΄ Εθνική

Β΄ Εθνική

Νίκη των Χανίων με 2-1 επί του Αγροτικού Αστέρα

Τα Χανιά νίκησαν 2-1 την Αναγέννηση Καρδίτσας στο Μάλεμε, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 27η αγωνιστική στη Football League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Σταματή στο 32ο λεπτό, οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν με τον Κρητικό στο 48΄, ενώ ο ΑΟΧ πήρε τη νίκη και το «τρίποντο» με το τέρμα του Τσουκάνη στο 60΄.

Read More »

Εύκολη νίκη του Άρη με 2-0 επί του Αγροτικού Αστέρα

Ο Αρης επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε με 2-0 στο «Κ. Βικελίδης» τον Αγροτικό Αστέρα, συνεχίζοντας την προσπάθεια του να προλάβει το «τρένο» της ανόδου στη Super League, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» του προγράμματος για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League. Επίσης, ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε εύκολα με 4-0 την Καλλονή στη Ριζούπολη, κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς τη Super League.

Read More »

Νίκη της Λαμίας με… πέντε παίκτες οφ σάιντ

Εύκολη νίκη με 3-1 σημείωσε η Λαμία στην έδρα της επί του Πανσερραϊκού για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League και με 68 βαθμούς έπιασε στην πρώτη θέση της κατάταξης τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος αντιμετωπίζει αύριο Κυριακή στη Ριζούπολη την Καλλονή. Ο Πανσερραϊκός που με 33 βαθμούς βρίσκεται στην 8η θέση είναι αδιάφορος βαθμολογικά. Η Λαμία προηγήθηκε 2-0 με τέρματα του Μπουλούλη στο 6΄ (ωστόσο από εμφανή θέση οφσάιντ) και αυτογκόλ του Καψάλη στο 39΄, ο Πανσερραικός μείωσε στο 43΄ με τον Τσελεπίδη, ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Καραγιάννη.

Read More »

«Ζωντανός» για άνοδο ο Άρης, «Χ» στο Αιγίνιο

Στο «κυνήγι» της ανόδου στην Super League παρέμεινε ο Αρης. Με τέρμα του Καπνίδη στο 53ο λεπτό, η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου επικράτησε 1-0 εκτός έδρας του Παναιγιάλειου και έφτασε τους 59 βαθμούς, έξι λιγότερους από την Λαμία και οκτώ από τον Απόλλωνα Σμύρνης, που οδηγεί την κούρσα μετά από τις 26 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Football League. Ισόπαλος 0-0 έληξε ο αγώνας του Αιγινιακού με τον Πανελευσινιακό.

Read More »

«Τεσσάρα» του ΟΦΗ στον Αγροτικό Αστέρα

Εντυπωσιακός ο ΟΦΗ συνέτριψε 4-0 τον Αγρότικο Αστέρα στο Ηράκλειο, σε αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Football League. Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο και πρωταγωνιστής ήταν ο Ντίνος Πάγκαλος που πέτυχε δύο γκολ (4΄,42΄) ενώ σκόραραν επίσης οι Μάνος (18΄), Μητρόπουλος (20΄).

Read More »

Εκτός έδρας νίκες για ΟΦΗ, Άρη και Λαμία

Με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν ΟΦΗ και Άρης τις υποχρεώσεις τους στη Football League. Οι Κρήτες επικράτησαν 3-0 του Παναιγιάλειου, ενώ οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν 2-0 των Χανίων. Η Λαμία νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Καλλιθέα και αύξησε εκ νέου στους έξι βαθμούς το προβάδισμά της έναντι του Άρη, ενώ πλησίασε στο -3 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης.

Read More »

Στάση… Λαμία για τον Αρη και… αποβολή Αναστόπουλου

Η 14η αγωνιστική της Football League είχε δύο σημαντικά ντέρμπι που θα έδειχναν ποιες θα είναι οι ισορροπίες για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Το Σάββατο (4/2) ο Απόλλων Σμύρνης πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα, έμεινε αήττητος και πήρε αποστάσεις από τους διώκτες του. Την Κυριακή (5/2), ήταν η σειρά της Λαμίας με τον Άρη να αναμετρηθούν και σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για την κατηγορία, ο Τσέναμο έκρινε τελικά το τελικό αποτέλεσμα, αφού κατάφερε να σταματήσει τον Καπνίδη από τα έντεκα βήματα και να κρατήσει το 1-0 που είχε διαμορφωθεί από το γκολ του Βασιλόγιαννη.

Read More »

«Οδηγός» ο Απόλλων Σμύρνης στην κούρσα του τίτλου

Η αγχωτική νίκη (3-1) μέσα στην Ελευσίνα έφερε πάλι τον Απόλλωνα στην κορυφή, δύο βαθμούς μπροστά από τη Λαμία που την υποδέχεται τη 13η αγωνιστική της Football League. Τόσο η Λαμία, όσο και ο Άρης, όμως, έχουν από ένα ματς λιγότερο και έτσι η «ελαφρά ταξιαρχία» θα πρέπει να επικρατήσει στο ντέρμπι της Κυριακής με την Λαμία στην Ριζούπολη για να είναι και... νόμιμα πρώτη.

Read More »

Η Λαμία «έδιωξε» τον Νιόπλια, επεισοδιακή νίκη για Αρη

Η Λαμία ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο πρώτο πιάτο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Η ομάδα της Φθιώτιδας νίκησε 2-1 τον ΟΦΗ μέσα Ηράκλειο προκαλώντας την παραίτηση του Νίκου Νιόπλια, ενώ παράλληλα επέστρεψε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας, ο Άρης δυσκολεύθηκε στο Μενίδι με τον Αχαρναϊκό των χιλίων προβλημάτων, αλλά πήρε τη νίκη με 2-1. Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο η ομάδα της Θεσσαλονίκης δέχθηκε μεγάλη πίεση.